Aston někdy něco napíše, dokonce se dá říct, že pořád něco píše. Občas je to text, který nebude nikde publikovaný a on si mylsí, že je škoda ho zahodit. Že by někoho mohl potěšit nebo namíchnout, což je v síle efektu totéž. Takové texty jsou v tomto oddíle. Jistě je to pro vás smůla, ale pořád ještě máte dost času odejít.

 


Osobní stránka
Ondřeje Neffa

mail:
ondrej zavináč neff.cz

Seznam článků

mail:
ondrej zavináč neff.cz

JZkázonosný molding
Vývoj osobního automobilu trvá léta a na výsledu vývojářského úsilí závisí obživa statisíc lidí a mnohdy i prosperita celých průmyslových odvětví. Co je to molding, který řeší totéž v několika hodinách?
Molding spojuje konstrukční postupy CAD s plastovým tvářením. Dnes používané konstrukční systémy CAD mají dvojí výstup - na obrazovce a na tiskárně vzniká konstrukční výkres výrobku či stavby. Moldingové systémy mají jako výstup plastový tvářecí agregát. V první generaci umožňují i malým firmám vytvářet originální automobily "na míru". Od velkých výrobců kupují jen motory s převodovkou a diferenciálem, nápravy a řízení, brzdné a bezpečnostní systémy. Karosérie vzniká na obrazovce za přítomnosti zákazníka podle jeho pokynů. Počítačový program má v sobě zakódovány konstrukční nepřekročitelné hranice, zejména pokud jde o tuhost karosérie, přenos hluku a chvění a pod.
Jakmile zákazník tvar karosérie schválí, je aktivován tvářecí agregát. Funguje na prastarém principu, používaným kameníky už v antice: jehlice pohyblivé v prostoru vymezují svým hrotem množinu počítačem definovaných bodů. Kameníci a sochaři používají malého množství takových jehel či tyček. V moldingové aparatuře jich jsou doslova milióny - aparaturu lze popsat jako komoru vystlanou na všech stranách "fakirským lůžkem", jehož "hřeby" se na pokyn CAD programu vysunou tak, že v úhrnu vytvoří dutinu tvarovanou jako budoucí karosérie. Následuje injektáž plastickou hmotou, vyřezávání ploch dveří a oken, broušení povrchu a nástřik a konečně montáž mechanických dílů auta. Molding druhé generace umožňuje stavbu auta doma v garáži, spolu s recyklací plastu třeba každých čtrnáct dní, podle nálady, potřeb a v neposlední řadě i panující módy.
Detroit a Mladá Boleslav žádají jeho zařazení do seznamu zakázaných technologií. Není divu. Automobilovému i jinému průmyslu totiž hrozí v důsledku moldingu odchod na buben.
Automobilový průmysl jsem zvolil jako příklad, protože právě toto průmyslové odvětví hraje snad klíčovou úlohu, přinejmenším jakožto indikátor technické zdatnosti společnosti i její životní úrovně. Tento příspěvek je ovšem míněn jako méně vážný.
Ve skutečnosti by si lidé nevěděli rady, kdyby si měli sami podle svého přání a své vůle něco vytvářet, nebo aspoň "nechat" si něco vytvořit. Kreativita je deviace, jako je pedofilie nebo sebevražedný sklon. Člověk nechce vytvářet podle svého obrazu, protože nemá žádný obraz. Vidí jen ty ostatní, chce je napodobovat a být o něco před nimi, ale tak před nimi, aby neztratil kontakt.
Technická podstata moldingu je všek pravděpodobná a skutečně si myslím, že systémy CAD budou dovedeny k přímému tváření výrobků už velmi brzy. Ostatně, v oboru obráběcích strojů funguje něco podobného už velmi dlouho. Rozhodující slovo bude zřejmě mít chemie, která vytvoří plastické hmoty vhodné k moldingu. Kreace však zůstane nadále na deviantech a obecenstvo se bude řídit stádními pudy módnosti. Proto molding, ať už se bude jmenovat jakkoli, se nedostane na seznam zakázaných technologií.


Další texty:

Žádné zprávy z Afriky - ZDE
Preludium (1995 - průnik Milénia a Reparátora) - ZDE
Nejstarší verze Tmy ze srpna 1995 - ZDE
Nejstarší verze Rocku mého života, leden 1998 : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Román Ostrov pokladů, vycházel na pokračování v Lidovkách v roce 2002 - ZDE
První verze románu Ultimus - 2009 - ZDE
Co se stane, když přistanou Jinoplanetníci (9.3.2009) - ZDE
Úvaha o otevřené společnosti ZDE

Zakázané technologie 1995
Je bit jak robot - ZDE / Zkázonosný molding - ZDE / Zimní spánek - ZDE / Já tě žeru! - ZDE / Elektronická ID - ZDE / Nebezpečné sporty - ZDE / Vrazi minulosti - ZDE / Softwarové drogy - ZDE / Technika vraždy - ZDE / Monitoring versus AISD - ZDE / Neffův test - ZDE / Dětská práce - ZDE /

Povídky:
Čtvrtý den až navěky - ZDE /
Dívka s tváří z mramoru - ZDE /
Konec dobrý, všechno dobré - ZDE /
Klára (náběh na román) - ZDE /