Aston někdy něco napíše, dokonce se dá říct, že pořád něco píše. Občas je to text, který nebude nikde publikovaný a on si mylsí, že je škoda ho zahodit. Že by někoho mohl potěšit nebo namíchnout, což je v síle efektu totéž. Takové texty jsou v tomto oddíle. Jistě je to pro vás smůla, ale pořád ještě máte dost času odejít.

 


Osobní stránka
Ondřeje Neffa

mail:
ondrej zavináč neff.cz

Seznam článků

mail:
ondrej zavináč neff.cz

Zimní spánek

Tak se začalo říkat ve třicátých létech jednadvacátého století zdokonalené kryonické technologii. Už nějakých deset let kryoniky používali lidé nemocní nevyléčitelnými chorobami. Zmrazit se nejdříve nechávali bohatí, později začala krýt "čekání na terapii" i pokladna. To mělo nejdříve blahodárné důsledky, protože pojišťovny podporovaly výzkum terapeutických technik, aby nemusely hradit nákladné udržování pacientů, zmrzlých v kryonickém spánku.
Éra skutečných "zimních spánků" začala v okamžiku, kdy firma Electrolux dala na trh kryonické jednotky za lidovou cenu. Do kryonického spánku teď už odcházeli lidé čekat, až... až bude dohotoven Atlantický tunel, až vyhraje jejich číslo v loterii (za kryonika sázely specializované agentury v rámci programu "prospěte se do bohatství"), až jejich fotbalový klub se dostane do čela ligové tabulky. Kryonika byla nejdříve hodnocena jako první technologie bez neblahých důsledků. Ve vozech metra bylo možno si sednout, na ulicích přibývalo parkovacích míst. Rostla však inflace, protože nezaměstnanost klesla na nulu a brzy dokonce nastal nedostatek pracovních sil. Někdy v polovině čtyřicátých let počet kryoniků převážil počet bdících a v některých oblastech začaly sociální nepokoje. Nesnáze se objevily i v samotných "ledových hotelech", protože chyběli lidé k obsluze kryonických jednotek. Propagační kampaň se slogany OD DESETI K PĚTI a BUDE HŮŘ neuspěly, lidé prostě neuvěřili, že po probuzení najdou svět přinejmenším stejně mizerný, z jakého utekli do nádrže s kapalným héliem. Ve zmrzlém Japonsku a Kalifornii začali s omezovacími regulemi. Zákon TŘIKRÁT A DOST byl brzy novelizován na JEDNOU A DOST. Rada bezpečnosti zamítla plán umělé obnovy nacionalistického a náboženského fanatismu, který předpokládal, že lidé se budou bát zmrznout, aby jim živý nepřítel nerozbil nádrž. I tentokrát byl zákaz technologie východiskem z nouze. Ilegální kryonické hotely maskované jako mrazírny hovězího se ovšem vyskytovaly až do konce století a bulvární tisk se živil zprávami o zmrzlých prominentech.
Zde si nevím rady. Jak komentovat po roce tento nápad? Bylo by dobře ho odbýt jako neuskutečnitelný - a jistě neuskutečnitelný je v tom smyslu, že kryonika nebude na bázi "mrazáku". Je však možno vyloučit "odstavení ze života"? Tady bych tak kategorický nebyl. A pokud to možné bude, nastane v některých společenských vrstvách útěk ze života, o tom nepochybuji.
Otevírá se široké pole pro spekulace, jaké by měl tento inovační prvek společenské důsledky.
Především je třeba zbavit se tradiční scifistické představy o "lidstvu". To nikdy nebyla homogenní entita a přinejmenším v příštím století budou civilizační a kulturní rozdíly přežívat, pokud se nebudou zvětšovat. Pro jisté vrstvy obyvatelstva bude kryonika nepřípustná, celé národy a kulturní skupiny ji zavrhnou. Navíc, vždycky půjde o útěk, a lidé kreativní, lidé postižení deviací zvanou úspěch, jistě nebudou opouštět pole. Masové nasazení kryoniky by tedy nejspíš vedlo k většímu rozevření propastí mezi skupinami.


Další texty:

Žádné zprávy z Afriky - ZDE
Preludium (1995 - průnik Milénia a Reparátora) - ZDE
Nejstarší verze Tmy ze srpna 1995 - ZDE
Nejstarší verze Rocku mého života, leden 1998 : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Román Ostrov pokladů, vycházel na pokračování v Lidovkách v roce 2002 - ZDE
První verze románu Ultimus - 2009 - ZDE
Co se stane, když přistanou Jinoplanetníci (9.3.2009) - ZDE
Úvaha o otevřené společnosti ZDE

Zakázané technologie 1995
Je bit jak robot - ZDE / Zkázonosný molding - ZDE / Zimní spánek - ZDE / Já tě žeru! - ZDE / Elektronická ID - ZDE / Nebezpečné sporty - ZDE / Vrazi minulosti - ZDE / Softwarové drogy - ZDE / Technika vraždy - ZDE / Monitoring versus AISD - ZDE / Neffův test - ZDE / Dětská práce - ZDE /

Povídky:
Čtvrtý den až navěky - ZDE /
Dívka s tváří z mramoru - ZDE /
Konec dobrý, všechno dobré - ZDE /
Klára (náběh na román) - ZDE /