Neffův test

O umělé inteligenci se ještě poměrně nedávno hovořilo i mimo rámec komunity SF a teď jako by bylo ticho po pěšině. Mohlo by to znamenat, že buď se celá věc ukázala jako veliký nesmysl a humbuk, nebo skutečně existuje a je ukrytá pod pokličkou.
Jde zřejmě o nepřesný, senzací zavánějící žurnalistický pojem. V souvislosti s UI se hovoří o Turingově testu. Prý půjde o autentickou UI, až z napíchnutého telefonního rozhovoru nepoznáme, jestli mluví člověk s člověkem nebo s počítačem. Osobně považuji Turingův test za pochybný. Na úsvitu technologie audio CD se konaly testy, kdy za plentou hrál střídavě živý houslista a hi-fi souprava přehrávala cédéčko a prý se lidé taky pletli. Znamená to snad, že Sony je houslista na podobné úrovni jako Hudeček?
Test netest, prvky UI se do našich životů poznenáhlu vkrádají. Při toulkách po Internetu už narazíte na uzlové body, obsluhované nikoli člověkem, nýbrž programem. Zatím se to dá rozpoznat, za pár let to už tak snadno nepůjde. Budeme si postupně zvykat, že ony programy s příponou *.rob nám dokážou třeba i vynadat. Kdy ale překročí onen pomyslný hraniční bod, za nímž začíná duše?
Odpověď je možná velmi prostá. Stane se to, až se najde dostatečný počet aktivistů tvrdících, že se to už stalo a že je třeba duši umělých inteligencí chránit. Pro analogie netřeba chodit daleko. Dnes už i František Novotný věří, že žena má duši a přece v historicky nedávné době nebyla tato otázka vnímána jednoznačně. René Descartes by nechápal smysl spolku pro ochranu zvířat - pro něho bylo zvíře pouhým biologickým strojem. Analogicky si tedy lze představit, že bez ohledu na skutečný stav se specifické množství lidí rozhodne, že počítačové programy jistého typu mají duši a je třeba je ochraňovat.
Ke zlomovému okamžiku ovšem dojde teprve tehdy, až první člověk stane před soudem za to, že z disku vymazal chráněný program. Budou to podle mého odhadu windows 2025 (a tím vrahem bude osmdesátiletý Ondřej Neff). Žalobce bude chování obžalovaného kvalifikovat jako úkladnou vraždu a argument obhajoby, že obžalovaný stiskl klávesu F8 nešťastnou náhodou, označí za nejapnou výmluvu. Musel si přece všimnout varovného nápisu v červeném poli The following file is marked Artificial inteligence. Do you stil wish to delete it?
Může se vám zdát, že žertuji, myslím však všechno velmi vážně. Rozvoj inteligentních programů, jakož i vývoj příslušného hardwaru, je zatím v takovém stádiu, že významně nezasahuje do našich životů. To se brzy změní, jakmile tyto programy převezmou určité omezující a regulační funkce. Program s prvky UI bude kupříkladu sledovat naše chování na informatické síti a z jistých indicií usoudí, že naše chování je neslučitelné s držením řidičského průkazu a prostě jeho platnost zruší. Postižený se ocitne v paradoxní situaci, bude se dovolávat úsudku člověka, nedokonalého, osobně zaujatého, potencionálně úplatného. Naproti těmto tlakům budou stát zastánci a ochránci UI. Jejich argumentace bude ze strany umělých inteligencí podporována. Odpůrci budou namítat, že zde vzniká zrůdné spojenectví UI s lidmi, které se stane světovým hegemonem, pokud nebude rozbito. Budou se snažit o zařazení UI určitého typu na seznam zakázaných technologií, ovšem záhy zjistí, že o takovém zařazení rozhoduje umělá inteligence... Turingův test? Nesmysl. O umělé inteligenci bude možno vážně mluvit, teprve až uvidíme, že se lidé mezi sebou kvůli UI hádají ba rvou. Což je ten můj test.
Není to zase tak moc originální ymšlenka, ten Neffův test. Jedna z nejlepších sci-fi, jakou jsem četl, se jmenuje Nepřirozená zvířata a napsal ji Francouz Jean Bruller pod jménem Vercors. Šlo v ní o to, že byli objeveni pololidé, o kterých nebylo nesporně jasno, zda to nejsou náhodou zvířata. Pokud by tyto bytosti byly prohlášeny za zvířata, lidé by je zneužívali a upřeli by jim lidská práva.
Aby je zachránil, hrdina knihy jedno z nich zabije a rozpoutá proces s tím cílem, aby soud rozhodl, koho vlastně zabil - člověka nebo zvíře. Už v téhle knize byl tedy obsažen onen princip, že jen to je důležité, o co se lidé rvou.
Pokud jde o samu umělou inteligenci, asi jde spíš zase jen o žurnalistickou floskuli. Znám stovky lidí, kterým lze upřít se značnou pravděpodobností úspěšnosti nárok na označení "inteligentní". Postupně se bude zvětšovat míra flexibility komunikace s počítači - zřejmě ke zlomu dojde, až se jim přestane říkat "počítače". Ten název, konec konců, ztrácí smysl už teď. Až jednou budeme s počítači hovořit a dohadovat se s nimi a příst, vzpomeňte, co tvrdím teď: až v téhle době za vámi někdo přijde a označí ten stroj za "inteligentní", odpovíte velmi rozhořčeně:
"Inteligentní? Idiot je to!"
Možná, že právě toto bude ta hranice, kdy se zrodí autentická UI: až ji v afektu označíme za blba.