Henrique Alvim Corrêa a Válka světů

 

V pátek jsem tu psal o filmové verzi Války světů. Samozřejmě jsem odjakživa znal anglické ilustrace, jak vycházely v rose 1897 časopisecky a od té doby je najdete v každé knize o dějinách sci.fi. Autorem je Warwick Goble a toto je jen malá ukázka jeho mistrovství:

Existuje ale ještě jedna klasická sada ilustrací, tentokrát z frankofonního prostředí. V roce 1906 vyšlo už několikeré vydání francouzského překladu, tentokrát však poprvé ilustrovaného. Díla se ujal brazilský kreslíř Henrique Alvim Corrêa.

Narodil se roku 1876 v zámožné rodině právníka v brazilském Riu. Otec mu umřel v sedmi, jeho otčím byl bankéř, který se přestěhoval s rodinou do Lisabonu a o rok později v roce 1893 do Paříže. Corrêa tu studoval malířství a specializoval se na vojenské výjevy, vystavoval v Salonu v létech 1896 a 1897. O rok později se sblížil s Blanche Brabantovou, dcera ilustrátora Julese Verna a rytce Gustava Doré. Utekli spolu do Bruselu, měli spolu dítě a vedli nuzný život. V roce 1903 Corrêa objevil překlad Války světů. Pořídil několik skic, odjel s nimi do Londýna a navštívil tu H.H.Wellse. Zapůsobil na spisovatele natolik, že nejbližší belgické vydání francouzského překladu bylo s jeho ilustracemi. Měl smutný osud, právě tak jako jeho dílo.. V roce 1910 ho skolila tuberkulóza. V roce 1914 Němci napadli Belgii a značná část jeho díla byla ukradena nebo zničena. Další díla se ztratila za Druhé světové války, když německá ponorka potopila v roce 1942 loď, na níže se kresby nacházely. Takzvaně objeven byl v roce 1972, když mu Museum of Art v Sao Paulu uspořádalo výstavu a od té doby se těší velkému uznání, zejména v Brazilii. V naší galerii jsou ukázky jeho přístupu k tématu. Zatímco Goble pojímal marťanské stroje jako mechanismy, Corrêa jim vtiskl podmanivou živočišnou podobu. Filmová zpracování včetně Spielbergova jdou spíše v jeho stopách. Ukázky jsou seřazeny od objevu a prvního zjevení  přes triumf útočníků včetně likvidace válečné lodě až po jejich hořký konec.