Krátce o sci-fi

1. Jste dnes považován za žijícího klasika science fiction. Co Vás inspirovalo k tomu, že jste začal psát zrovna sci-fi?

Jednoznačně zvědavost. Vždycky mě zajímalo, co bude. Zvědavost technická – vyrůstal jsem v době, kdy spousta zajímavých věcí začínala: rakety do vesmíru, atomové ponorky, trysková letadla, počítače, to všechno byly úžasné novinky. Zvědavost mě neopustila a proto i zůstávám věrný sci-fi.

2. Jaké ingredience musí obsahovat správná sci-fi, aby zaujala současné čtenáře?

Je to literatura jako každá jiná, v tom není rozdíl. Musí to být chňapálek: nalákat, vtáhnout a už nepustit. Potíž je v tom, že se lidi dneska už jen tak snadno nalákat nenechají…

3. Která díla podle Vás patří k těm nejlepším sci-fi pokladům a nikoho by je neměla minout?

Je to generační čtení – já miloval Clarka, Asimova, Heinleina (a spoustu dalších), později Gibsona. Heinleinův román Měsíc je drsná milenka je přesně to, co mám rád. U mladého čtenáře by možná vyvolal pokrčení ramen.

4. Převyprávěl jste nejslavnější romány Julese Verna. Čím tento autor může dnes fascinovat

čtenáře.

Charakterizoval jsem vernovské hrdiny, že to jsou ctihodní lidé na cestách. V mých verneffkách jsem tu ctihodnost zachoval a udělal jsem dobře. Nejsou to žádný grázlové a šupáci. Ve srovnání s mnoha současnými románovými hrdiny je to milá změna.

5. Vedle románů a povídek jste psal také scénáře pro komiksy (např. s Kájou Saudkem). Nemáte

chuť se k psaní komiksů vrátit?

Určitě aon! Jeden nový scénář je hotov, víc nepovím, je to tajemství.

6. O čem bude Vaše příští kniha (pro dospělé čtenáře)?
Věříte, že o něm přemýšlím pětadvacet let a hned jak dopíšu Tajemství pěti světadílů se do něho pustím? Patří do arkadského cyklu (Měsíc mého života atd.), bude se jmenovat Ultimus a bude vyprávět o tom, co se dělo s Kubou Nedomým v koncentráku na odvrácené straně Měsíce.

(Albatros, 19.6.2014)