Potíže s Vynálezem zkázy

 

Minulý týden vyšla devátá verneffka Ocelové město, mnou převyprávěný Vernův román v edici Verne pro XXI. století. Práci na desátém svazku série, na Vynálezu zkázy, jsem přerušil, abych dokončil Operaci Armagedon, pátý díl série Pán modrého meče. Včera jsem se k Vynálezu zkázy vrátil.

Až do včerejška jsem si myslel, že to mám hotové. Však jsem to taky už před časem poslal Karlu Jeriemu, který to bude ilustrovat, že mi chybí jen poslední kapitola. Což jsem se fakt domníval… až do včerejška.

Jak to tak procházím a rediguju, tak: ze začátku dobrý, je to svižná špionážka a detektivka. Pak ale Šimon Hart přijde do Back Cupu a tam v podstatě zabředne do situace, jakou známe z původní verze: Hart tam bloumá a diví se a nakonec Roch vyhodí bombu do povětší i s Back Cupem a Hart se náhodou zachrání a jde se domů.

Je to pekelná nuda.

Geniální Karel Zeman to ve stejnojmenném filmu skvěle vyřešil postavou ženy, která se do děje připlete a celé to zlidští. Já, ač umírněný feminista a ač jsem vždycky tlačil dopředu ženské figury do aktivních rolí, mám v mé verzi Vynálezu taky silnou ženskou postavu, ale do Back Cupu ji nedokážu vecpat (hraje ale velkou roli v Ocelovém městě, paní Bauerová!). Co mám ale dělat já?

Myslím, že jsem na to přišel.

On je totiž tenhle román chudý na motivy. Je tam vynález supervýbušniny, vynálezce zešílí, prát vynález zneužije. Ve finále vynálezce spatří na stěžni křižníku vlajku své vlasti, přijde k rozumu a vyhodí všechno do povětří (a Šimon Hart se náhodou zachrání). Však se to taky v originále jmenuje Face au drapeau, v roce 1910 do Kočí vydal jako Tváří v tvář praporu vlasti. Vynález zkázy je tu vysvětlen chatrně a zmateně. Sestává ze tří částí – z jakéhosi bleskometu, poté z výbušniny a nakonec z roznětky k té výbušnině. Už jsem se s tím bleskometem  pral, když jsem dělal Encyklopedii vynálezů Julese Verna, chtěl jsem definovat, jak vlastně vypadá. Tady vlevo je v Benettově podání.. ale odporuje to popisu v knize. Ještě se k tomu vrátím.

Jenže – literárně, co psát o výbušnině, než že bouchne? O roznětce se taky dá jen málo vymyslet. Když to teď po prodlevě probírám znovu, vidím, se se musím věnovat bleskometu, protože je to stroj, dá se na to sáhnout, lze to popsat, nějak to funguje. Tomu se tedy budu teď věnovat, bohužel tím musím odložit jiné projekty.

Mimochodem, ten Vynález zkázy coby román by asi zapadl někam do suterénu zájmu k jinému béčkovému Vernovu (synovu) románu Pán světa, nebýt atomové bomby… Ta je vynález zkázy a v dnešní době opět vyplouvá do popředí, aby ji čert posral. Když Karel Zeman svůj Vynález zkázy vytvářel, žili jsme v hrozbě atomové války pořád a já ve škole s kamarádama cvičil plynovou masku. To teď čeká vnoučka Eliáška, posranej to svět!