Gesto a Olympijské hry

Premiér Petr Fiala oznámil, že nikdo z ministrů jeho vlády nepojede do Číny na olympijské hry. Nabíledni je otázka, proč by ministři měli jezdit na jakékoli hry, olympijské nebo neolympijské. Pokud je zajímá sport, mohli by si vybrat dovolenou a jet za vlastní peníze, koupit si letenku, zaplatit si hotel, nakoupit lístky na stadiony a užívat sportovní vzrušení.

Jistě. Nepředstírejme, že nevíme, že jde o gesto. Dokonce asi správné gesto, pokud vskutku Západ dává najevo nesouhlas se stavem lidských práv v Číně. Jelikož jsme součástí Západu, chováme se v souladu. V živé paměti je hanebně servilní chování generované převážně Zemanem při návštěvě rudého diktátora Siho v Praze. To byl tedy trapný opak toho, co oznámil premiér Fiala, aspoň že tak! Ujgury v převýchovném táboře někde v poušti by snad mohlo potěšit vědomí, že ministr Kuba nepojede koukat na lyžování. Bohužel se to Ujguři v převýchovném táboře nejspíš nedozvědí. Nicméně zase na druhou stranu by to opravdu bylo nemravné jet za státní peníze na propagační akci takové země a tvářit se, že je všechno v pořádku. Gesta mají svoji cenu, ne že nemají.

Opravdu mrzuté na celé té věci je to, že se zmůžeme jenom na gesta. Evropa přestala být dílnou světa a stala se moralizátorem světa. To zajímavé a technologicky progresivní se vyrábí spíš v Číně než v Evropě. Škoda, že se lidská práva nedají vyvážet v cisternách, možná i nějaké potrubí by se dalo vymyslet, a objednat v Číně, aby nám ho postavili a my bychom pak tu lidskoprávní biomasu pod tlakem tím potrubím pumpovali. Kdybychom ale byli schopni produkce něčeho jiného než morálních gest, tyranské režimy jako je v Rusku nebo Číně by se tolik nenafukovaly. A možná, že by pak gest nebylo tolik zapotřebí.