Jak jsem zase něco předvídal

 

Když nás nikdo nepochválí, musíme se chválit sami a kdo se nechvástá, chybu činí. Takže se musím pochlubit, jaký že vynález jsem předvídal už před třiceti lety, v románu Milénium, první díl z roku 1992. Popisuju tam válku vedenou profesionály a je tam epizoda, kdy dotyčnému selže zbraň. Co následuje? Nyní citát:

Zasekl se náboj, rána nevyšla.
„Krucinál fagot,“ zaláteřil, zaklopil skrín do záložní polohy a navyklým hmatem vyjmul zásobník. Mládenci vlevo i vpravo se činili, krátké dávky se ozývaly po celé délce palebné čáry a z nebe začaly pršet první šedé můry zasažené olovem. A nejen to.

Jako rudé blesky začaly miniaturní rakety bít do okopů. Nálože ultimitu vyvolaly malé zemětřesení. Wolf strnul. Co to mělo znamenat? Odkdy se samonaváděcí rakety vzduch – země používají proti jednotlivcům?

Ode dneška, Heinrichu, ode dneška.

Kde vystřelila karabina, tam vznikl cíl. A kde vznikl cíl, tam směřovala maličká, ale pekelně chytrá a účinná raketa, vypálená nyní už nejspíš mrtvým střelcem.

Uplynulo třicet let a máme tu neuvěřitelnou válku Ruska proti Ukrajině. Načež čtu, že Američané budou Ukrajincům dodávat zbraňový systém Switchblade, tedy samonaváděcí rakety použitelné i proti jednotlivcům, přesně tak, jak jsem to popsal v Miléniu. Celý systém váží okolo dvou a půl kilogramu, čili je lehčí než běžný samopal. V podstatě jde o dron. K jeho vypuštění slouží odpalovací trubice, která ho vynese do požadované výšky odkud pak dron pokračuje až stokilometrovou rychlostí po své ose. Zbraňový systém je vybaven velice přesnými kamerami a navigačním systémem, který mu umožňuje s nebývalou přesností zasáhnout střemhlavým letem zaměřený cíl. Na rozdíl od konvenčních zbraní však může operátor útok kdykoliv přerušit a přesměrovat dron na jiný cíl, cituji zprávu z tisku. Na obrázku je model 300, střela letí rychlostí 100 km/hod až na deset kilometrů, pohání ho vrtule na elektromotor. Operátor vidí cíl, protože střela je vybavena kamerou.

Mohl bych se přihlásit o patentová práva… kdybych si dal nápad patentovat. Jenže bych musel předvést funkční model, takže ostrouhám.