Recenze: K zemi hleď!

Autorská film Američana Adama McKaye nepatří do postkastrofického žánru, dnes se mu říká postapo, nýbrž je to těsně preapo včetně následné apo na závěr. Čili: cesta ke katastrofě a katastrofou na konci.Tady nemusím mít žádné obavy o to že prozradím závěr, ten musí být každému jasný po deseti minutách filmu. Dvojice astronomů (hrají Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence) objeví kometu směřující k Zemi. Pokusí se varovat prostřednictvím tisku a dostanou se i k prezidentce USA (Meryl Streep). Všichni se chovají jak idioti, takže nakonec kometa Zemi trefí. Určitě všichni umřeme, ale to neuvidíme, protože to už jdou titulky.

Na CSFD dostal film neslaných nemastných 75% (viz zde).

Je možno ho hodnotit z několika hledisek, jako film, tedy dramatický útvar, a jako politickou agitku. Je to obojí.

Nejdříve jako film.

DiCaprio je skvělý. Nejde mi do hlavy, že zřejmě kvůli touhle filmu ztloustl a nechal si narůst bíbra, to asi musí Zelenou planetu hodně milovat! Prý ale má ke tloušťce sklony, snad kvůli chlastu, nevím, je to jedno. Herec je to ale úžasný. Jennifer Lawrence podává výkon úměrný roli. Několik recenzentů se podivovalo piercingu jejího nosu, můj zájem je roven nule k čemukoli. Meryl Streep za svůj výkon dostane do sešítku politického agitátora pět hvězdiček a razítko Hurvínka za pochvalu, jak pěkně sehrála roli republikánské prezidentky – Trumpa v sukních. Republikánská strana explicitně zmíněna není, ale i slepec vidí.  Zkázu světa může  zavinit jenom sheTrump, demokratický prezident by pre-apo a apo příběh nepřipustil a celý děj by se obrátil v budovatelský opus ve stylu Jak se kalila ocel. Jen malý detail, všimněte si, že americká národní vlajka je používána jako antisymbol. Když se někde objeví stars and strips, je něco špatně. Byly doby (nedávno) kdy Američané byli na svoji vlajku hrdí. Dnes se (někteří ale viditelní) stydí, že byli hrdí. Nicméně i agitka je umělecký žánr. V tomto ohledu najdeme ve snímku dva skvělé momenty.

Epizody „přijetí v Bílém domě“, hlavně ta druhá uvedená přepadem FBI, a další epizoda na téma „prezentace v televizi“, ty jsou prostě skvělé. Naprosto na úrovni filmu Vrtěti psem. Už kvůli nim je třeba snímek shlédnout. Představujeme si, že tak nějak se politika dělá a tak nějak to chodí v médiích. To je dokonalé. Bohužel  ojedinělé. Na to, že je to americký film, je tam ale neobvyklé množství velmi hluchých nudných míst. Začne to nudit a závěr, kdy dojde ke smíření u rodinného krbu v očekávání smrti, je to absolutní blbost a výsměch zdravého rozumu, čisté to vítězství ideologie nad realitou. To už není ani Jak se kalila ocel. To je čistý blábol, patetický, nepřijatelný.

To vše je důsledek toho, že je to hlavně politická agitka. Zcela otevřeně a bez zábran je to alegorie na thumbergovské téma planetární hrozba. Jen si shrňme, o co jde. Letí kometa, zahubí nás a my se chováme jak blbci – to je teze. Každý se musí plesknout do čela, no jo, to je jako že se planeta se ohřeje a život vyhyne, už to chápu! Tuhle analogii se do nás pokoušejí nahustit a získají potlesk u již před tím přesvědčených. Srovnání ale fatálně kulhá, a z toho plynou pak i scenáristické a režijní a herecké problémy.

Poselství filmu tví v tom, že zkorumpovaný kapitalistický systém hájený politickou stranou charakterizovanou nadprodukcí praporu s hvězdami a pruhy a čepicemi se kšiltem je ochoten ze sobeckých důvodů obětovat planetu, třebaže má všechny prostředky k tomu, aby katastrofu odvrátil. Toto je důležité a je to hlavní lež filmu, pokud jde o analogii kometa x oteplování: klíčová scéna filmu tkví v tom, že skutečně vzlétne letka s atomovkami, schopná kometu odklonit, ale po nátlaku multimiliardáře typu Gatese je odkloněna a vláda USA se přikloní k hokus – pokus projektu s cílem vydělat prachy, Marx mě netrestej! Pokud bychom měli alegorii či analogii brát totiž vážně, pak ano. Je-li Země jako planeta ohrožena, pak je to důsledek a) populační exploze ve třetím světě, kdy se počet obyvatel světa za dobu mého života zečtyřnásobil, b) industrializace třetího světa, který se snaží dohnat životní úroveň prvního a druhého světa (nelze se mu divit, natož ho za to kárat) bez ohledu na ekologické dopady. Problém tedy není v tom, že by Trump nebo Biden nebo kdokoli jiný či jinde odvraceli hlavu od jekotu Grety Thunbergové. Problém je v tom, že v Číně otevírají dvě nové uhelné elektrárny měsíc co měsíc a hodlají v tom ještě padesát let pokračovat. Odsuzujme ji za to… dělali jsme to sto padesát let. Takže jako politická agitka je to trapnost, jako film jakž takž se skvělými momenty, ale Vrtěti psem je nedostižná meta.

Ještě poznámka na konec – nevypněte telku když začnou titulky, dokoukejte je až do konce, je tam ještě jedna fakt dobrá pasážička.

USA 2021, 124 minut, režie a všechno Adam McKay, hrají Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Cate Blanchett, Meryl Streep, Timothée Chalamet, Jonah Hill, Ariana Grande, Kid Cudi, Tyler Perry a další.