Tři otázky o SF a TV

Zajímal by nás Váš názor k dílu o fantasy seriálech jako Návštěvníci, Křeček v noční košili, Létající Čestmír… Čím jsou podle Vás tak jedinečné, že na ně tehdy i dnes s chutí koukají i dospělí (bude mi 40 a Návštěvníky můžu vidět pořád dokola)? Vidíte v nich něco společného, co bychom mohli označit jako „český fantasy styl“?

Viděl jsem jen Návštěvníky, dílo geniálního Jindřicha Poláka. Myslím, že tehdy cosi jako český styl existoval – byl charakteristický jakýmsi až parodickým humorem. Zásadním představitelem byl samozřejmě Oldřich Lipský, v tomto stylu „české fantasy“ má více skvělých děl, samozřejmě je to Adéla ještě nevečeřela, Zabil jsem Einsteina, pánové. V této oblasti byla naše kinematografie bohatá – a je to neopakovatelné, do téhle řeky už nelze vstoupit. Tehdy to byla přiznaná hra, dnešní film je příšerně realistický a ta jakoby pravdivost poezii zabíjí, o humoru nemluvě.

Proč se podle Vás ani v moderní éře nepodařilo v Česku natočit nějaký relevantní seriál žánru sci-fi pro dospělé? Je jasné, že to je finančně náročný žánr, ovšem Češi jsou známí tím, že dokážou i za málo peněz natočit dobré věci… A pokud byste byl ve fiktivní komisi, která by rozhodovala o nějakém grantu pro český sci-fi seriál, tak jakou českou literární předlohu byste prosazoval jako nejvhodnější s ohledem na specifika českého trhu/publika atd.?

To jste mi sáhl na bolavý zub. Kolikrát já už byl v jednání o realizaci filmu nebo seriálu podle mé literární předlohy… Vždycky z toho z nějakých důvodů sešlo, zpravidla z obav o výšku nákladů. Nejmrzutější důvod byl… bylo úmrtí právě Lubomíra Lipského, s ním jsem pracoval na seriálů podle předlohy mého otce Královny nemají nohy. On by to byl prosadil a realizoval a patřilo by to dnes ke klasice. o tom nepochybuju.

Třetí otázka se týká už jiného dílů naší série, a tou jsou seriály „propagandistické“ – ať už ty rafinované jako „major Zeman“, „klasické“ jako Žena za pultem či Okres na severu; nebo přihlouplé jako „Chlapci a chlapi“. Co jste Vy jako spisovatelé a další tvůrci na tyto seriály v té době říkali? Byly Vám takové seriály k smíchu, nebo jste vnímali, že u určité skupiny obyvatel skutečně mohou zanechat žádaný efekt? A co říkáte na určité stigma, které některým hercům účinkování v nich přineslo? Třeba Vladimír Brabec byl hodně popliváván, ovšem jakoby se zapomnělo, že v Zemanovi hráli vlastně všichni tehdy jen trochu známí herci (čest výjimkám, které odmítly)…

Na televizi se nekoukám dnes a nekoukal jsem se ani tehdy. Pravda, pár dílů Zemana jsem viděl, některé byly docela slušné detektivky, jiné hodně neslušné propagandistické paskvily. Většinový divák asi ten propagandistický obsah nevnímal a i dnes je to pro mnoho lidí jenom takové nostalgické pokoukání. Pokud jde o to stigma… Kdo jsi nevinen, hoď kamenem. On si to v sobě nosí každý sám a musí se s tím vyrovnávat. Spíš mi jsou k smíchu lidi, kteří nikdy v životě nebyli vystaveni žádné zkoušce a teď se buší do prsou a zalykají se výlevy verbální morálky.