Země na scestí
Jaký je rozdíl mezi americkým a tímto čínským katastrofilmem? V tom americkém se dvě třetiny stopáže seznamujete s osobami a snažíte se odhadnout, které tam jsou na maso a kdo přežije, pozná se to snadno, Bruce Willis jistě nebude na maso. Pak nastane katastrofa a občané určení na maso se postupně stávají fašírkou až k finále, kdy všechno vybuchne, visí se za ruku a přežije to jenom Bruce Willis a jedna slečna, eventuálně ještě někdo.
Před týdnem jsem slíbil, že se podívám na Netflix na Zemi na scestí, film podle povídky Toulavá země od Liou Cch´- Sina, psal jsem o ní zde. Tak tedy, jaký ten film je, vezmu to hodně zkrátka, ono se to moc vydržet nedá, od půlky jsem už dělal skokánky.
Frant Gwo se s tím nemaže, seznámení je raz dva a už se to maže, za ruku se tam vvisí pořád, výbuchy, zemětřesení, oheň, utopení, představte si sklápěčku naloženou hrncema a ta se vysype do Macochy a vy koukáte, jak to všechno lítá a hřmotí. Ještě jedno specifiku: je to rodinné drama, vystupuje kluk a holka, máma, táta a děda, máma naštěstí hned umře. Cel ta mišpoche je zde:
Efekty jsou fajn, často si řeknete, jak je to pěkně namalované. Z původní ideje povídky zůstala expozice: Slunce je ve fázi exploze, je třeba Zemi proměnit v kosmickou megaloď a odletět s ní k nějakému stabilnímu slunci. Vypadá to takto:
Další prvek je též převzatý z povídky Toulavá země – že se tato Země-loď urychlí průletem kolem Jupiteru. Co je v povídce dál – a to je to důležité, to je ve filmu vynecháno. Celkem chytře se zde předvedeno, že on by ten průlet kolem Jupiteru nenechal skleničky ve vašem cinkostnu v klidu a o tom pak to drama celé je.
Sprdnout tento film je asi tak těžké, jako ukrást zmrzlinu tříleté holčičce (když se máma nekouká). Je to prostě katastrofák od A do Zet, dějové uzliny na sebe moc nenavazují (zvláště pak prvek vlečení jakési atomovky za účelem zažehnutí jednoho ze zhaslých hnacích motorů se vytratí do ztracena, rozumějte do trosek). Ale to nevadí, hezké pokoukání je zejména na náklaďáky, které pop mrazivém povrchu Země jezdí – zde ho máte v provedení Lego:
Úplně stranou: Už v povídání o literární předloze jsem se lehce zmínil o vztahu autora předlohy k režimu. Takže k tomu režimu. Tento film je produkován čínskou státní televizí, tedy komunistickou televizí. Přitom jeden z hlavních hrdinů je pojednán tchajwanským hercem. Jacky Wu je vskutku tchajwanský herec a představitel bojových umění. My co jsme pamětnici našeho komunistického režimu nezbytně nad tím povysuneme obočí. Směšná je představa, že by Československý státní film před rokem 1989 produkoval snímek do kterého by angažoval Jana Třísku? Možná pro zasmání a pro pochopení, co je to za filmovou společnost, zde je její logo:
Autorské poučení: Film nutně musí být o osobách a to je zde naplněno stoprocentně. Liouova povídka je o Zemi A Lidstvu, navíc idea je tak jednoduchá, že kdyby se Frant Gwo měl držet přísně předlohy, vystačilo by mu to na dvacetiminutovou novelku. Celkem rozumně se využilo Jupiteru a setkání s ním, takže i ta adaptace je velmi rozumná. Na náš evropský vkus je to moc uřvané… mně tam chybí ty 2/3 nudné stopáže vyplněné idylkou a představováním, jak řečeno v úvodu. To bych ale musel jít na americký katastrofák a to já nepůjdu, protože mě nudí. Čínský taky, sakra, mám já tohle zapotřebí?
Země na scestí, katastrofický sci-fi film, Čína 2019, scénář a režime Frant Gwo, hraje mimo jiné i Jacky Wu, 125 minut.