Cenzura nebo necenzura

 

Napsal mi pan M .H. obsáhlý mail, to už je dopis a ne mail. Ohradil se vůči mému souhlasnému postoji k zastavení nejdřív osmi, pak šesti webů a vysvětlil mi svůj pohled na tu věc. Především mě mrzí, že se zabýváme takovou okrajovou věcí. Podstatné je, že se Putinova agrese přinejmenším nezdařila, ona v dalších krocích mířila i na nás. To je podstatné, ale budiž, zabývejme se i hloupostmi bez reálného významu. Panu M.H. jsem tedy napsal – po zdvořilém úvodu – toto jako na odpověď na sdělení, že je cenzurními kroky mírně zneklidněn:

Zneklidněn nejsem mírně nýbrž velmi – ruským útokem na samostatný stát s odůvodněním, že nemá právo na národní existenci, jelikož Ukrajinci národ nejsou. To mě opravdu zneklidňuje, a ve srovnání s tím je vše podružné. Nicméně k jádru vašich argumentů.

Určitě je chyba, že zabanované weby neznáte. Já ano. Jsou to produkty profesionálních útvarů v rámci ruských ozbrojených sil. Tyto útvary existují desítky let. Nevím, který jste ročník, a zdali tedy pamatujete 68 rok. Tady tito specialisté vyráběli informace typu „Američané v Československu“ doprovázené americkými tanky – byly to rekvizity na natáčení filmu v Davli. Toto vše vedlo k podpoře vpádu Rusů do Československa. Stejné metody jsou aplikovány dnes. Nemám důvod pochybovat o poctivosti vašich úmyslů. Ale když volá po svobodě slova zarytý bolševik Leo Luzar (dávám příklad), pak o úmyslech takového člověka pochyby věru že mám. Ať jde bojovat za svobodu slova do země, která novináře vraždí a zavírá do kriminálu.

Co je zvlášť nebezpečné – tato diskuse o věci, která objektivně vzato nestojí za řeč – je součástí hybridní války. Je součástí propagandistické ofenzívy, která má brzdit nebo dokonce zastavit pomoc zemi napadené agresorem, to je zásadní její cíl. Mně osobně na svobodě slova velmi záleží a proti ideologické cenzuře opakovaně vystupuji. Zkuste ale nad tím přemýšlet, jestli vidíte rozdíl mezi americkou cancel culture a produkty ruských trollích farem. Já ho vidím, a rozlišuji mezi ideologickým blouzněním a cílenou nepřátelskou aktivitou. Jistě je třeba uvážlivosti, jistě je nutné brát ohledy na okolnosti – avšak ty jsou jednoznačné. Vypukla válka, agresor nás postavil pod atomovou hrozbu, zařadil nás na seznam nepřátelských zemí a vydal ultimátum, které se nás jmenovitě týká také. Ne, nemám nejmenší pochyby, že je správné se proti tomu postavit všemi prostředky. Počínaje tím, že se zacpe kanál pro jeho lži.