Fiala do Kyjeva

Do Rusy obléhaného Kyjeva se vypravil náš premiér Petr Fiala na misi společnou s polským premiérem Mateuszem Morawieckim a slovinským (neplést se slovenským, ten sedí doma) premiérem Janezem Janšou. Morawieckého doprovází vicepremiér Jaroslaw Kaczynski. Odjeli vlakem, detaily neznáme a nechceme znát (zaznamenal jsme odpoledne nepochopitelně pitomou kritiku, že by Fiala měl informovat veřejnost, kde zrovna je). Je to nepochybně zásadní akt vyjádření solidarity, podmíněný velkou osobní odvahou. Směšná představa, že by tam jel Andrej Babiš, kdyby vyhrál volby a byl premiérem.

Politici jedou na Ukrajinu „po konzultacích s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní EK Ursulou von den Leyen“. Hlavně aby si snad Putin nemyslel, že je to oficiální delegace Evropské rady nebo Evropské komise! Politicky pozoruhodné je složení. Petr Fiala je předseda ODS, strany která opravdu není eurohujerská. Janša, Morawiecki a hlavně Kaczynski jsou v Bruselu zapsáni do seznamu těch největších padouchů a nepřátel puncovaných a úředně definovaných evropských hodnot. Tak hlavně aby si někdo nemyslel, že jedou reprezentovat Evropu, oni tam jedou na soukromý výlet – to je výsledek signálů vysílaných z Bruselu.

Ten čtyřiadvacátý únor opravdu obrátil historii naruby. Vyvstal tu nepřítel, který vyhlásil jako program obnovu poměrů z dob studené války. Podívejme se na to bez emocí.

Vadila snad Západu studená válka? Od potenciálního agresora stínila západní Evropu železná opona. Mohla se cítit bezpečně pod ochranou americké jaderné hrozby – regionální konflikt nehrozil, sovětské politbyro se chovalo někdy divoce, ale nakonec vždycky racionálně (soudruzi hlasovali o rozhodnutích). Zažila dobu nebývalého rozkvětu, chudobné země typu jižnější části Itálie nebo Španělska si zvykly na přepych.

Jakpak asi by se dívala tato část Evropy na obnovu železné opony?

Jistě by to prožívala méně existenciálně než východní část Evropy, na kterou si Putin otevřeně dělá nárok. Možná dokonce by cítila určitou úlevu. S východní Evropou jsou potíže. Poláci věří v pánaboha a chtějí vyházet komunistické spolupachatele výjimečného stavu z justice. Maďaři nechtějí, aby transsexuální bojůvky chodily po školách a agitovaly tam za změnu pohlaví. Ten Janša se kamarádí Orbánem je jeden a druhý za dvacet bez dvou. Kdyby se o tyhle země postaral Putin a vzal je pod kuratelu, byl by zase pokoj a Západ, ohřátý ruským plynem, by mohl zachraňovat klima na planetě Země a budovat skvělý multikulturní polysexuální svět.