Moje politická sci-fi

Čím jiným bych se měl v těchto dnech zabývat, než politickou sci-fi? V pátek se otevřou volební místnosti, v sobotu ve dvě se zavřou, pak se bude počítat a dozvíme se, co teď nevíme. Až se to dozvíme, budeme vědět, že vlastně nic nevíme. Následuje tedy fantazie.

Představte si, že… spisovatel sci-fi má pátrat v budoucnosti. Nesáhnu ale do roku 2121, ale dejme tomu do letošního prosince. Představte si, že se na twitteru viceprezidenta Jiřího Ovčáčka opět objeví pasáže z bible a následně se dozvíme, že se prezident Zeman vzdává ze zdravotních důvodů funkce. Několik dní poté oznámí Andrej Babiš, že má politiky pokrk, jelikož ho stojí nervy a hlavě peníze. Obé se dá pochopit. Na nervy politika jít musí tomu, kdo ji dělá, stejně jako tomu, kdo ji sleduje a bere vážně. Pokud jde o peníze, dle naší Wikipedie si Babiš letos stojí na 68 miliardách, kdežto podle údaje z roku 2017 byl na 151 až 162 miliardách. Přijít za čtyři roky o 88 miliard, to je o dvaadvacet miliard ročně, to už může jednoho přimět k zachmuření. Zkrátka, Babiš s tím krátce po Zemanovi praští. Co nastane potom?

Není to jednoduše narýsované hřiště pro hru podle přehledných pravidel. Zima je na krku, přestává foukat vítr a trubkami proudí méně plynu, než Rusové slíbili. Koráby přivezly z Číny podstatně méně plastových mikimauzů než v uplynulých létech, takže Vánoce jsou v ohrožení. Továrny na mikročipy převedly výrobu na jiné čipy, než jaké jsou zapotřebí na elektrické stahování oken, takže škodovka už plný svými výrobky nejen všechna letiště, ale i méně frekventované silnice a pražský primátor Hřib nabízí vhodné plochy na nežádoucích plochách ulic Legerova, Evropská a Patočkova. Lidé z jakési pošetilé setrvačnosti žádají, aby situaci řešila vláda. Kdopak ji sestaví za předpokladu, že se od ní budou vyžadovat činy a že bude za ně zodpovědná?

Mohl bych v naznačených konturách pokračovat. Myslím si, že jsou naznačené dost na to, aby si omalovánku mohl každý doplnit svými barvičkami, bude-li chtít. Podstatné ovšem je, že není třeba abdikace Miloše Zemana a následného návratu Andreje Babiše ke kormidelnímu kolu své ekonomické veleříše, abychom si malovali obraz blízké budoucnosti v barvách, dejme tomu, dramatických.

Foukání větru není závislé na tom, zdali vlají červené trenýrky na Hradčanech či nikoli. Koráby plné mikimauzů a dalších nezbytností váznou nezávisle na personálním obsazení Strakovy akademie. Benzín máme nejdražší za posledních sedm let a to se ještě nezačal pořádně zdražovat. Covid nezmizel, znovu sílí a tím podporuje vlády světa, aby utahovaly šrouby svobody. Suma sumárum, kdybych byl oráč a v klidu oral se svými volky brázdu, a přišli za mnou poslové ze Strakovky aby mi řekli, že mě jistá Libuše vyzývá, abych to vzal do rukou, asi bych jim řekl: hoši, volové jsou ti, co táhnou pluh, ne já. Nabízíte mi vládu v Česku? Sorry jako, opravdu není o co stát.

Poslední slovo v Lidových novinách, 4.11.2021