Podklad pro Urválka

Už v tom doslova lítám a nikdo mi to neodpáře. Od roku 1990, kdy se uvolnily hranice a mohlo se cestovat, rád cestuju. Onehdy jsem se zaregistroval na webové stránce Tripadvisor, to je něco jako Rádce na cesty, a poctivě jsem vyplnil mapu světa, kde jsem všude byl. Spočítali mi, že jsem navštívil 21 procent světa. Neptejte se mě, jak to počítají, nějakou metodu na to mají. Původně jsem měl po té inventuře dvacet procent. Pak jsem si vzpomněl na to, že jsem byl na Islandu a zapsal jsem to do té mapy. Skočilo mi to na aktuálních jednadvacet.

Není to nic k chlubení, spíš to vypadá, že je to na stydění, a jednou si to možná pořádně odskáču. Možná, že právem. Proč cestovat? Kvůli poznávání rozmanitých koutů planety. Co je to, poznávání koutů planety?

Dám příklad. Ze začátku roku jsem byl se svou Ljubou a kamarády fotit v Patagonii. Navštívili jsme mimo jiné jezero Argentino, ano, uhádli, je v Argentině. Jeho největší znamenitost je ohromný ledovec Perito Moreno. Je to jediný zdejší ledovec přístupný ze souše. Nafotil jsem tam spoustu fotek a fotky ukazoval kamarádům. Jenom jedna z té spousty vzbudila nadšení. Copak asi na ní bylo vyfocené? Ledové stěny vysoké sedmdesát metrů? Bizarní modré reliefy vtisknuté do třpytivých bílých stěn? Bloky ledu o rozměrech paneláku, jak se hroutí do vln jezera? Ne. Nadšení vyvolala fotka, kterou jsem pořídil na záchodě v místním bufetu. Je na ní nápis ve třech jazycích, španělsky, francouzsky a anglicky: PRO VAŠI BEZPEČNOST VÁS FILMUJEME. Ano, sklidila potlesk.

Tak kvůli tomu jsem podnikl přelet Praha-Paříž, Paříž-Santiago, Santiago – Punta Arenas a následnou jízdu do Argentiny přes nekonečnou pampu, abych vyfotil takovou volovinu?

Nevystavím ji na Facebooku. Nějaký prokurátor Urválek budoucnosti, možná blízké budoucnosti, by ji mohl proti mně použít jako součást průkazního materiálu. Kvůli takové pitomosti, bude hřímat Urválek blízké budoucnosti, kvůli takové pitomosti spálil obžalovaný cisternu leteckého benzínu, aby dosáhl svého a na pisoáru pořídil fotografii, kterou přikládám ke spisu! Dost možná, že ve spolupráci s argentinskou policií získá filmový záznam močícího Neffa, pořízený automatickou záchodkovou kamerou pro jeho bezpečnost.

Vidina je to nikoli nereálná. Od dalšího cestování mě neodradí. V létě pojedeme s kamarády na Faerské ostrovy. Ale vrtat v hlavě mi to bude.