Přímluva za shovívavost

Bylo minulý týden ve zprávách že v nočním klubu v Sezimově ústí nafackovali veteráni z Afghánistánu pánovi, který jim nadával do žoldáků a kázal jim, ať táhnou zpátky. Jak to bylo, nevíme. Zprávy byly zmatené, zmiňovaly se o ochrance klubu, ta asi taky dostala nafackováno. Dokonce se tam prý připletl i policajt a dopadl stejně. Tak to je zřejmé tak zvané hrubé porušení kázně. Když jsem byl na vojně, byly z toho ostré, tedy šlo se sednout do posádkové věznice, ale z tohohle by asi koukal Sabinov, tedy opravdové vězení pro vojáky, se vším všudy. Nafackovat policajtovi, to není jen tak. Pak už se o případu nemluvilo. Já se o něm krátce zmínil v jedno článku a přimlouval jsem se za polehčující okolnosti. Kdyby to ale mělo jít s veterány špatnou cestou, tedy k tou Sabinovu, přimlouval bych se za veřejnou podporu.

V uplynulých dnech jsme si vyslechli mnoho hlasů z úst statečných lidí, kteří by bývali bojovali po Mnichově a taky na Bílé Hoře, tam by se u té zdi u Hvězdy nechali císařskými třeba roztrhat na kusy. No a vidíte, teď se najde někdo, kdo nadává tomu, kdo bojuje ne v roce 1938 nebo 1620, ale teď, v roce 2018.

Ale i on má polehčující okolnost. Vždyť na jeho straně stojí do nedávna ministr zahraničí Zaorálek i významný poslanec za ODS Václav Klaus mladší a diplomaticky zaobaleně i jeho otec, bývalý prezident republiky.

Že prý se ta válka v Afghánistánu nedá vyhrát. No, kvůli tomu jsme nebojovali po Mnichově, to jen tak mimochodem, a pokud jde o Afghánistán, tak to je jasné, že se tam nedá vyhrát. Tam ale jde o to, jestli budou náboženští fanatici a velkovýrobci heroinu nadále zalezlí někde v horách anebo se stanou státníky a jak už to chodí, jejich předák se bude hlásit o předsednictví v komisi pro lidský práva OSN. Aby tomu tak nebylo, padlo čtrnáct českých vojáků a tři tisíce amerických a stovky dalších statečných vojáků aliančních vojsk, které v Afghánistánu tvoří hráz nejhoršímu zlu současnosti. Máme jim za to děkovat a ne nadávat. A pokud na nadávku odpoví fackou, no, nemá se to dělat. Ale přimlouvám se za shovívavost.