Rozhlasová hra Ano, jsem robot

Napsal jsem ji v roce 1988, v následujícím roce mi za ni dali Prix Bohemia (to byl rok, kdy už nevadilo že nejsem bolševik a pak už zase vadilo, že jsem nepracoval v kotelně). O hře napsali toto:

Český rozhlas zařadil do svého sobotního vysílání dva sci-fi příspěvky českých spisovatelů.  (…) Povídka Ondřeje Neffa je mnohem akčnější, autor nás v ní zavede do roku 2032, Země je už „stará Plesnivka“ a lidé se stěhují na Měsíc. Náš průvodce, novinář Petr Andlen, řeší nebezpečný případ, do něhož je zapleten „vojenský šéf jednotky, která je cvičena k obraně systému proti útoku zvenčí“. Ve dvacátých letech 21. století se pokrok dostal mnohem dál, nikdo se například nediví existenci lunární dálnice nebo soužití lidí a robotů, ovšem zásadní otázka stále není zodpovězena: existují mimozemské civilizace? Povídka získala cenu Mezinárodního rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio 1989. 

To víte, že byla akčnější… Existuje taky jako povídka, vyšla v devadesátém roce ve sbírce Zepelín na Měsíci a pak ve Dvoraně zvrhlosti (2004).  Hra je zde, je to hodinovka, můžete si ji poslechnout:

Tags: