Slyším trávu růst

Nesplnily se obavy Petra Pitharta, když v prvním roce obnovené svobody varoval před protikomunistickým honem na čarodějnice a poukázal na jeho náznaky rčením o naslouchání rostoucí trávě. Doufám tedy, že se nenaplní moje obavy a budoucnost nenaplní mé černé scénáře. Nicméně taky slyším trávu růst a taky vnímám náznaky čehosi neblahého.

Když před dvěma lety přišla epidemie čínského viru (brzy bude druhé výročí prvního lockdownu, tehdy jsme termín neznali), sotva kdo tušil, jak moc se změní svět, jak jinak budeme žít a jak se promění nálady. Přitom technicky vzato šlo o jednoduchý problém. Je zde nakažlivá choroba, je tedy třeba minimalizovat styk, až bude vakcína, očkovat se a léčit se léčivy, hned jak budou k disposici. Na tuto fázi čekáme. Když se to takto napíše, kde v tom uvidíte politické hnutí?

Je tady. Davy bouří před parlamentem ve dnech, kdy se opatření zvolňují – už ve středu padne zákaz vstupu pro neočkované, zákaz, který se už dlouho skoro nikde nekontroluje. Parlament rokuje o zákonu, aby byl připraven na horší časy a neopakovala se situace, že vláda rozhoduje bez opory v zákonu. Obrovský tlak je v parlamentu ze strany protisystémové partaje, sdružující šovinisty, xenofoby a vyznavače té lepší, přímé demokracie. Takových v minulosti bylo víc a vždycky to dopadlo tak, že k prosazení té lepší demokracie se musel postavit rázný muž, který s nepřáteli té lepší demokracie zatočil. Tady netřeba naslouchat růstu trávy, tady je to jasné, tahle bouřící partaj svého rázného muže v čele už má. Standardní hygienická a medicinální opatření jsou interpretována jako útok na svobodu jednotlivce. Tento žvást podporuje bývalý prezident republiky a má oporu v takzvaných alternativních zdrojích, ze kterých proputinovská propaganda trčí jako šídlo z pytle.

Neděje se nic tragického, zatím. Jestli se omikron postará o finále celého čínského cirkusu, dobře tak. Demonstranti sbalí šibenice a půjdou domů. V létě to všechno sejde z mysli. Ale je zaděláno. Šelma se nalemtala a bude připravena.

Dovedete si v této atmosféře představit, co by se stalo, kdyby se naše vláda zachovala jako vláda slovenská a na území republiky by měla vzniknout letecká základna NATO ve správě amerického letectva? Podívejte se na webovou stránku KSČM, hned na úvodní obrazovce uvidíte americkou vlajku s bombami místo hvězd u článku o amerických žoldácích. Podívejte se na web SPD, Ivan David tam mudruje o americké příručce pro barevné revoluce. Hned vedle článek o tom, jak nám EU chce nařizovat, co máme jíst. A pandemie, pandemický zákon dokola.

Ano, jsme unavení, máme toho všeho pokrk, hrozivá čísla nakažených nás už nevzrušují, kašlat na to. Ano a právě teď slyším tu trávu růst. Jakoby se upevňovala platforma pro nástup něčeho mnohem hnusnějšího, než je čínský virus.