Výročí internetu

Pořád je nějaké výročí internetu. Tohle jsou odpovědi na jednu z četných anket na toto téma:

1. Jaká je Vaše první vzpomínka na internet? Jaké dojmy si pamatujete?
Předvedli mi ho na podzim 1995 kamarádi doktorandi v laboratoři rozpoznávání řeči ČVUT. Už jsem o tom slyšel, měl jsem nějaké zkušenosti s tehdy primitivními chatovacími aplikacemi. Hoši tvrdili, že se tam dá všechno najít. Poprosil jsem je, aby našli něco o Gibsonovi, autorovi Neuromancera. Podařilo se to a dnes nechápu, jak to dokázali…
2.Čím Vás tehdejší internet překvapil?
Bylo mi jasné, že se narodilo něco absolutně nového. Dokázal jsem si představit jeho zásah do médií a však už za půl roku jsem začal vydávat první internetový deník.
3.Jaký aspekt tehdejšího „pravěkého internetu“ je obtížné vysvětlit současné generaci?
Technické limity zaviněné tehdejším stavem komunikací. Dnes by nikdo neuvěřil, co to bylo fungovat na tehdejší telefonní lince, společné se sousedem.
4.Co Vám osobně internet dal?
Zaměstnání na dalších pětadvacet let.
5. Co Vám naopak vzal?
Už nikdy bych se nedokázal vrátit do redakční party.
6. Jaká věc, kterou dnes na internetu děláme běžně, se vymykala i vašim nejdivočejším vizím o rozvoji internetu z 90. let?
Dneska je jedno, kde jste. Povídal mi kamarád, lékař v Ostravě, ře má recepční, Polku, a ta obsluhuje recepci z Polska.
7. Cokoli jiného, co Vám v této souvislosti přijde zajímavé zmínit? Nějaké screenshoty, které ve Vás vyvolávají nostalgii?
Dojímá mě, že dodnes na netu visí moje první dílko, Encyklopedie vynálezů Julese Verna, ručně sepsáno s opravdu jen primitivními znalostmi HTML protokolu…