Výzva k práskačstí

 

Český stát – bez ohledu na momentální složení vlády – nedovede učit děti, spravovat administrativu, stavět silnice a železnice, provozovat poštu atd. Seznam profesí, ve kterých stát pokazí, na co sáhne, by byl dlouhý.

Oblast, ve které ale selhává absolutně, je propagace. Když si usmyslí, že bude něco propagovat, měl by si urazit ruce. Z doby čerstvé vzpomeňme na propagaci vakcinace proti covidu, jistě se vám hluboce do paměti vryl záznam obrazu hnusné injekční stříkačky třímané rukou v odporně zelené rukavici. To bylo za minulé vlády. Tato vláda vytáhla do boje proti dezinformacím a doporučuje občanům (občanům? tyká jim, takže je asi za občany nepovažuje, ale i vězňům v base se vyká, těžko říct, kde je někdo tak standardně o stupeň víc, aby tykal šmahem každému, dál to netřeba rozvádět, došlo bychom někam do Mathausenu) aby nahlašovali dezinformace na policii.

Pod výzvou na webové stránce branmecesko.cz je podepsán Úřad vlády České republiky.

Je dobře sdělit vládě skutečnosti, o nichž zřejmě neví. Éra nahlašování začala na přelomu třicátých a čtyřicátých let. Byl vytvořen výkonný systém v tomto směru, a před třiceti lety skončil. To, co neskončilo, je extrémní citlivost veřejnosti k nahlašování a výzva nahlásit dezinformace není práskačství vyvolává dávivý efekt.

Z celého produktu jsem vybral jen ten nejnápadnější prvek. Jsou tam i skvělé další momenty, jako třeba soubor povolené a zakázané publicistiky. To ale by byl tento úvodník neúnosně dlouhý, podívejte se na ten skvost sami. Veřejnost by se měla dozvědět, kdo je autor produktu nabranmecesko.cz, a asi bychom měli vědět, kolik ten projekt stál (říká se tomu „jak vysoký je budget“). Pod produktem jsou uvedeny nevládní instituce, kterých by se občan měl držet. Jak si jen mohl někdo myslet, že ten seznam vyvolá sympatie?

Řečeno s klasikem, mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.

Co to má společného se sakem?

To se za starého režimu říkalo, že Vasil Biľak (asi dnes už právem zapomenutý bolševický koryfej, ale byl to takový K.H. Frank Husákova režimu) se prý učil krejčím a na výučním listu měl připsáno nepúšťať na saká. Výučnímu listu České republiky bych připsal nepúšťat na propagáciu.

Tento poslední výstřelek nenastal jen tak. Otazníky vyvolalo už Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Založeno před pěti lety. Ne snad, že by nebyly žádný hybridní hrozby. Bezesporu jsme v centru palby profesionálně provozovaných trollích farem, které do nás valí tu nejhnusnější prolhanou rusáckou propagandu. Když tedy po útoku Ruska na sousední stát zatnul Nic.cz tipec osmi obzvlášť vypečeným platformám, opravdu jsem nad tím nezaplakal. Stalo se to v bezprostředním šoku po doslova historickém zvratu, kdy to nikdo nečekal, že Putin udělá, ona opravdu nastala nová kapitola dějin a nedělejme si iluze, taktická atomová bomba může vybuchnout kdykoli, protože ten člověk nemá zábrany a nemá už vůbec žádnou kontrolu.

Takže to banování webů se dalo pochopit a když už se to jednou stalo, je jasné, že se to potáhne dál. Vyvolalo to ale – propagačně, mediálně, ideově, vezměte to jak chcete – opačný efekt. Praktického významu to nemá. Lži a nesmysly se valí z trollích farem dál. Postiženým webům – zjistilo se – poklesla čtenost o padesát procent poté, co se přestěhovaly na zahraniční domény mimo dosah Nic.cz. Ale dopad těch nesmyslů asi někdo těžko změří. S ohledem na dopady sociálních sítí pokles zas tam moc velký není.

Nemusí ale zas tak moc měřit.

Položme si otázku: co jde víc Putinovi na ruku? Teze že Fiala nebyl v Kyjevě a Zelenskyj je ve Varšavě (autentická fake news, slyšel jsem to od známého, který není ani dement, ani sociálně vyloučený, má skvělé sociální postavení), anebo teze Válka na Ukrajině je ve skutečnosti válkou USA a Ruska a odpovědnost za ni nese Západ?

No a vidíte. Pitomost o Zelenském ve Varšavě roztrubují ze záložních domén banované servery, kdežto druhou tezi hlásí Václav Klaus (bývalý prezident republiky) a Jiří Paroubek (bývalý premiér české vlády). Putinovi více podlézavá je podle mého názoru druhá teze. O tom ale moje úvaha není. Je to zamyšlení nad obsahem a vyzněním webu branmeckesko.cz. Nepodvedl se. Výzva k práskačství v českém národu nezabere. Původci by se měli zachovat tak, jako když nám ve společnosti ujede prdík: je třeba dělat že se to nestalo, a nenápadně se vzdálit .

Aston