Zásah do vlastní nohy

Je to otázka komunikační i psychologická zároveň. Uvedu na příkladu, jak to myslím. Představte si, že se něco stane a všichni zajíci ušáci zmodrají a budou po poli pobíhat s kožíšky jako šmolka. Dozvíte se to ze zpravodajství, vezmete fakt na vědomí. Co se stane dál?

Nejdřív uvedu, co se určitě nestane: že veřejnost bude dychtit po informacích, bude hledat zdroje. Obrátí se na kapacity v leputologii (nauka o zajících, neexistuje, ale je to příležitost pro žádost o grant), tázáni budou kožišníci firmy Kara, zájemci budou hodnotit relevanci informace a… Dost. Je na čase skončit výčet toho, co se nestane. Teď k tomu, co by se určitě stalo.

Do týdne, nejpozději do deseti dnů bude každý z nás mít ostrý názor, jak to s modrými zajíci je. Může za to klimatická změna. Můžou za to chemtrails. Zavinili to Rusové, Američané, muslimští extrémisté, Kalousek, samozřejmě Židé. Podobně jako kdysi vstali noví bojovníci, vstanou noví odborníci. Každý bude svoji specifickou objasňovací větev hájit (Kalousek podá nominaci do volby na prezidentský úřad a modrého zajíce slíbí jako heraldickou náhradu tělesně postiženého českého lva). Internet a sociální sítě budou modrých zajíců plné. Vláda zřídí Centrum pro očistu zaječích kožichů, vyhodnotí weby se správným postojem a ty ostatní postaví mimo zákon. V dalším kroku…

Končím s podobenstvím. Samozřejmě mířím na poslední iniciativu CTHH (MV) na platformě Branmecesko.cz. Aby bylo jasno: Putina řadím po boku Hitlera, podporoval jsem před patnácti lety radar v Brdech a nyní americkou základnu v Česku, jsem pro rekonstrukci armády, aby byla schopná teritoriální obrany v součinnosti s aliančními vojsky, zejména polským, slovenským, pobaltskými atd., Když před časem NIC.CZ zarazil osm webů, jen jsem si řekl, dobře jim tak, šmejdům. Nicméně podle mého pokus CTHH (MV) zjevně cílí na ovlivnění veřejného mínění a ten je tak zoufale kontraproduktivní, že se na něj hodí slavný Černomyrdinův výrok mysleli jsme to dobře ale, dopadlo to jako vždycky. Opravdu si někdo mohl myslet, že je v Česku byť jediný občan, dychtící po tom, aby mu úřad poradil, kam si má jít pro informace o ruské agresi na Ukrajině? Navíc, kdyby se mě ti géniové propagace zeptali na názor, upozornil bych je na překážku, o niž si nyní zjevně natloukli nos.

V Česku je silná pátá kolona. Ať už vědomě (a dokonce za peníze) anebo nevědomě z těch či oněch důvodů podporuje ruské stanovisko (Václav Klaus je její nejvýraznější představitel). Ohání se několika slogany. Nejúčinnější jsou, ty které se točí kolem svobody, najmě pak svobody slova. Po padesáti letech nacistické a delší komunistické diktatury jsme na ni extrémně citliví. Teď se CTHH podařilo páté koloně nahrát na smeč a střelit se do nohy tak, že to musí zabolet i toho, kdo stál mimo ránu.