Budíky Václava Vlka

 

Můj dobrý kamarád Václav Vlk starší mě – byť opisem – citoval ve svém článku SVĚT: Epidemie „blbičoku“, přesněji – citoval moji tezi, že Rusové nedovedou vyrobit budík. Pochopil ji jako „výrok řečený ve významu, že ti sověti a dnes Rusové neumějí fakt ale nic. No. Ruské dopravní antonovy, které jsem si prohlédl osobně, jsou sice postaveny na systému oprav za pomoci „plochých montážních klíčů typu 14×17 a 19×21, dále šroubováku, kladiva, drátu a izolačky“, ale létají. Dodnes. A Západ, včetně NATO, si je půjčuje i na převoz materiálu. Ostatně jediná funkční kosmická stanice ISS je vlastně sovětská, typ Zarja. Taky všechny kosmonauty tam dopravují Rusové. Amíci jaksi nemají čím.“
Ale ono to tak není. Já si nemyslím a nepíši, že Rusové neumějí nic. Oni umějí. Oni dovedou prodávat ropu, kterou mají pod zemí, dovedou vyrobit chlast a zaplavují svět svými zbraněmi. Antonov je vojenské letadlo vyráběné od roku 1957 a je to zbraň a ty rakety co vozí neschopné Američany do kosmu jsou taky vojenský materiál. Václav Vlk si pochvaluje sovětské hodinky Poběda. Já taky míval sovětské hodinky, chronograf Poljot, jenže to bylo v době, kdy jsme byli sovětská kolonie a dovoz se děl jen z Ruska a tuzemský Prim chronografy nevyráběl. Rusové je vyráběli, ale ten Poljot moc nefungoval a za půl roku se rozsypal. Nevím, jaké ruské výrobky dnes Václav Vlk používá, nevěřím, že to ještě jsou ty hodinky Poljot, a vážně pochybuji, že má doma letadlo Antonov.

Jeho článek se ovšem týká nikoli hodinek, nýbrž epidemie „blbičoku“. Autor vychází důsledně z teze, že „blbci jsou ti druzí“, zvláště pak jsou zahnízděni v „našich médiích“, v nich je jeden blbec naštosovaný vedle druhého. Tam ten blbičok určitě funguje se zdrcující efektivitou. Ovšem on má vedlejší účinky neméně nebezpečné. To, co vyvolává tato averze na média, je rozumprdství. Souvisí to s tezí, že blbci jsou ti druzí. Já coby rozumprd mám automaticky pravdu, protože a) si to myslím já, b) protože média zaplavená blbičokem píší něco jiného. Bože, kéž jsem rozumprdem, to je vyražení! Hned bych měl jasno, jako má jasno Václav Vlk.

Já jsem jen hňup, který si nemyslí, že blbci jsou ti druzí a že média jsou v rukou těch správných chlapců, co spolu táhnou. Hodinky nemám žádné, čas kontroluju na mobilu. Americkém.

K tomu Rusku, závěrem vážně: neschopnost Ruska se po celou dobu industriální éry prosadit něčím užitečným a nikoli tedy surovinami, chlastem a zbraněmi, ta je až pozoruhodná. Musí v tom být nějaká kletba, když uvážíme, jak se za posledních třicet let rozvinula Čína, jak se z ní stala ekonomická velmoc a jak chrlí zajímavé a užitečné výrobky, a zdaleka to nejsou jen šoufl kopie! Její elektronika, například, je na vrcholné úrovni. Jak je to možné, že oni dovedou?

Odpověď bychom asi našli někde u Marxe, který měl tezi – bohužel dnes opomíjenou – že podstatná je práce, práce a zas práce a ne žvásty a triky a lži. Takže ti Číňané pracují, velmi úspěšně.

Kdežto ti tvoji Rusové, Vašku, ti nedovedou vyrobit ani budík. Zato propagandu dovedli vždycky výborně.