Deník roku korony – Klaus a Milion chvilek

18.4.

Máme tu další karanténní víkend. Zdá se mi, že přibylo lidí v lese, že jich nikdy nebývalo tolik na procházkách, jako teď. Moje pozorování jsou samozřejmě vesnická, respektive příměstská. Ptal jsem se našeho starosty, jak je to s nákazou ve Zvoli. Máme jednoho pozitivně detekovaného, je to hasič, nakazil se na jakési hasičské sešlosti hned na začátku epidemie, mezi účastníky byli lyžaři z Itálie. Bydlí v Jesenici. Nevím, do jaké míry je ta informace ve vsi známá, ale fakt je, že všichni poctivě dodržujeme rouškový režim, V naší sámošce má paní pokladní plexisklo. Aspoň že tak.

20.4.

Zajel jsem do Bauhausu v Čestlicích koupit nějaké barvy. Pěkně dopoledne, nechtěl jsem tam jet o víkendu. Tak narvaná parkoviště jsem dlouho neviděl. Musel jsem ho třikrát objet, než se uvolnilo místo a já se chyt. No a před pokladnami čáry namalované na zemi, drží se rozestupy.

21.4.

Politická témata. Advokáti žalují vládu za to, že zavřela hranice. I v rádiu jsem poslouchal právníka, že je to proti Listině práv. Připadá mi to všechno absurdní. Především platí zákaz vycházení vyjma nutných případů a nákupu a procházky se psem atd. Nějaká turistika do nutných důvodů nejspíš nepatří. Služební cesty povolené myslím jsou a pokud ne, tak brzy budou, podle toho co čtu. Připadá mi to jako samoúčelná nesmyslná kverulace. Šíří se narativ, že je ta karanténa útok proti svobodě. Herečka paní B. Se nechala vyfotit s rozcapenýma nohama a rozkrok zakrývá rouškou. Je to prý politický protest a vyzývá lidi, aby používali mozek. Nevím, co k tomu dodat.

V této souvislosti čtu už od včerejška, že se varování nenaplnilo a že velikonoční uvolnění nezvýšilo počet nakažených. Až dnes odpoledne přišla mírně znepokojivá čísla. Ta inkubační doba není ještě plně za námi, tak uvidíme.

David pokračuje ve svém fotografickém projektu a fotí na Bulovce v tom nejtvrdším infekčním pavilonu. Dnes mi sděloval příznivou zprávu: ta oddělení byla zřízena tři, jedno už vrátili do běžného provozu. Žádné drastické případy už nechodí. Aspoň že tak.

22.4.

Vláda se rozhodla neprodloužit mimořádný stav do května. Prosadil to Babiš, kdežto Hamáček je pro prodloužení. Argumentuje hlavně obtížemi, které budou v nákupech zdravotnického materiálu. Václav Klaus dokonce burcuje na Novinkách ke vzpouře občanů proti vládě. Jeho vystoupení je bizarní. On, který vždycky prosazoval standardní demokratické procesy, se obrací na alternativní iniciativy zdola. Uvidíme ho vedle Mináře na tribuně Milionu chvilek?

Argumentuje hrozbou ekonomického rozvratu a důsledky faktu, že se spousta lidí v karanténě zabydlela, že bere peníze a nemusí pracovat. Dobře, ale ten virus tady všude pořád ještě je a že se masivně neumírá, to je důsledek toho, co právě on chce teď rozvrátit. Kdo ponese odpovědnost, jestli se karanténa zruší a epidemie vypukne znovu?

Iniciativy ODS a TOP 09 chápu. Příští rok jsou volby a tak se pokoušejí vládě namydlit schody. Kam ale míří Klaus je mi záhadou. Jeho synek zjevně vyhořel. To chce mít Adamovou Pekarovou jako premiérministra?

Fotografie Davida Neffa