Deník roku korony: Vakcína od Pfizeru

Předběžné zprávy o vakcíně vyvinuté německým BioTechem pro Pfizer jsou pozitivní. Byla zkoušena na rozsáhlém vzorku dobrovolníků, půl byl očkován na ostro, půl placebem. Výsledek je prý devadesátiprocentně úspěšný.

To se nedá číst jinak, než že ti s placebem se nakazili, potěš pánbu. Na vakcínu se čeká jako na smilování. Oproti proti svým zásadám budu osobní (zásada je: být neosobní, snažit se analyzovat, nikoli ovlivňovat). Až vakcína přijde a bude dostupná, nechám se očkovat. Odpor proti očkování pokládám za jednu z hanebných absurdit moderní doby, podobně jako je odpor proti atomovým elektrárnám, ale také prosazování domácích porodů. Metoda očkování změnila mapu světa, prodloužila průměrný věk, zvýšila počet obyvatel na zeměkouli, zbavila nás mnoha šílených smrtících chorob. Zkrátka, nechám se očkovat.

Jistěže tu jsou otázky.

Kdy bude dostupná? Nejdřív se s ní počítá pro lidi v první linii, to je správné a logické. Budou to zdravotníci v nejširším slova smyslu. Pak nastoupí další profese, napadají mě učitelé, u nás na vsi prý lehla celá škola. Kdy ale se dostane takzvaně ke každému? Těžko čekat, že to bude do konce roku. I půlrok bych pokládal za optimistický odhad. Budeme tak dlouho běhat s rouškami kolem zatažených rolet obchodů a restaurací, kolem zavřených divadel, kin a stadionů?

Co se stane, když se nedosáhne ideální 95% proočkovanosti? Já jako očkovaný si budu moci říct: nechytnu to, a kdo se nenechá očkovat, jeho smůla. Jenže ta epidemie coby společenská hrozba s dopadem na život v obecném slova smyslu tu zůstane. To je jedna velká neznámá.

Dnes na to asi nikdo neodpoví, ale je to otázka důležitá: jak dlouho bude vakcína působit? Té 95% proočkovanosti těžko dosáhneme, odhaduju na základě zkušeností z dosavadní reakce veřejnosti na pandemii. Kdyby se jí dosáhlo, pak asi by virus vychcípal. Pokud bude 50%, bude přežívat dál. Nezapomeňme, že ho k nám přitáhli lyžaři z Itálie a Rakouska a podzimní exploze má také zdroj v letním hemžení. Takže ti očkovaní si budou moci říkat, že jsou za vodou – zdravotně, ale jinak i oni budou, jak řečeno výše, pobíhat kolem zatažených rolet. Do deseti do večera, pak hybaj dom.

Přes všechny ty otázky je zpráva o úspěšné vakcíně pozitivní. A taky je dobře, že nový ministr zdravotnictví Blatný už chystá rozvolňovací program. Bylo by ale dobře, kdyby se soustředil na zde uvedené otázky, které jistě napadnou každého, kdo o problému bude přemýšlet déle než deset vteřin. Čtu ve zprávách, že Finové mají dobré výsledky, protože důvěřují v rozumnost kroků jejich vlády. To fungovalo u nás na jaře, přes léto se to podařilo prošustrovat a spadlý řemen důvěry se nepodařilo zatím nahodit. Informace by v tomto náročném procesu hodně pomohly.

9.11.2020