Šílený film se šílenstvím v názvu

Další soutěžní film devátého ročníku festivalu sci-fi filmů Future Gate nazvaný Šílený bůh (Mad God) je dílo slavného trikaře Phila Tippetta (1951). Od dětství ho zajímala klasická technika loutkového filmu (takto produkoval své filmy Jiří Trnka) a věnoval se po studiích této technice ve studiu Cascade Pictures. Do první ligy vstoupil až když pro Lucase dělal slavnou šachovou scénu pro Hvězdné války (1977). Pracoval i na dalším díle (Impérium vrací úder) a ještě větší roli sehrál při přípravě Robocopa. Získal množství ocenění (vždy se spoluracovníky) – pět Oskarů je docela dost.
Při práci na Impériu vyvinul technologii zvanou go motion (zřejmě variantu použil Takeo Hori při tvorbě na Junk Head): jde o vygenerování pohybové neostrosti jednotlivých snímků trikového snímání (24 oken za vteřinu), která pak vytvoří dojem plynulého pohybu: vzpomeňte jak jsou pohyby figurek v Trnkových filmech jako by trhané.
Nicméně vývoj techniky donutil i Tippetta přejít od devadesátých let na počítačovou technologii. Loutkový go motion postup mu přirostl k srdci. Od roku 1990 umanutě pracoval na Mad God, v roce 2010 zajistil financování přes Kickstarter. Zveřejňoval jednotlivé části, až v roce 2021 bylo možno prohlásil tento 83 minutový film za ukončený.


Děj žádný, dialogy žádné, je to barvité putování bizarním prostředím, zpravidla velmi temným – trosky měst, rozpadlý technosvět, příroda znetvořená evolucí která překročila všechny meze. Ani zde nechybí humor, je ovšem hodně, hodně zvláštní… Docela dobrou představu zprostředkuje trailer tohoto filmu. Jak to vidíte tady, je to tam furt a trvá to 83 minut.