Tip na film: Yesterday

Na ČSFD ten film sprdli, dali mu jen 66%. Na svůj webík zařazuji tenhle film proto, že čistě taxativně patří do sci-fi. Jde o to, že chlápek – neúspěšný kytarista se nechá sejmout autobusem během celosvětového výpadku elektřiny (moje Tma?) a následně zjistí, že svět neví a) kdo byli Beatles a nezná jejich písničky, b) nezná Coca Colu, c) nezná cigarety a na konci se ukáže, že nezná ani Harry Pottera. O což se pokrokový svět nyní snaží, protože Joanne Rowling se odvážila napsat, že ženy se poznají podle toho, že menstruují.

Ale zpátky k filmu samému. Oč tam jde jsem naznačil. Dodám, že ten kytarista rekonstruuje beatlesovské písničky, pustí je do světa a ohromí ho. Vystupuje v něm hvězda pop mutzic Ed Sheeran, v podstatě tam ze sebe dělá hňupa, skvělým způsobem, klobouk dolů, kdo z vás, pánové, by do takové role šel? Můj dávný přítel Robert Málek, capo ditutti capi videové mafie v Praze, by o o filmu asi řekl, že je to fňukáč, a měl by pravdu, kdyby to řekl. Taxativně je to… vlastně … časovka, i když to není zas tak čistá časovka. Teoretici sci-fi, co je to za příběh, ve kterém z minulosti se prostě vygumují nějaké skutečnosti a pamatuje si na to jen jeden (jeden? Teď napovídám) člověk. Není tam změna času. Je tam výpadek z minulosti. Dalo by se uvažovat o přidání do minulosti. Vlastně je to alternativní historie. Mě to pobavilo a je to taky fňukáč. Dávají to na Netflixu.

Režie: Danny Boyle, scénář: Richard Curtis, kamera: Christopher Ross, hudba: Daniel Pemberton

Hrají: Himesh Patel, Lily James, Kate McKinnon, Ed Sheeran, Joel Fry, Meera Syal, Sanjeev Bhaskar, Sophia Di Martino, Harry Michell, Vincent Franklin