Verne a Krymská válka

Minulý týden přistál v kazašské stepi kosmický modul Sojuz. Na jeho palubě se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice ISS dva Rusové, Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, a jeden Američan, Mark Vande Hei. Je to dobrá zpráva a rád jsem se jí ujal pro svoji dnešní glosu. Snažím se glosy ladit příjemně a pokud možno pohodově. V poslední době k tomu moc příležitostí není a o to větší potěšení jsem ze šťastného návratu smíšené posádky měl.

Přitom to zprvu pohodově nevypadalo z důvodů snadno pochopitelných. Napětí se projevuje všude možně i nemožně. Když v Národním vyřazují Čajkovského z repertoáru a Rusové roztloukají kladivy svoje iPady a iPhony, mohlo by – řeknu s velkou nadsázkou – nějakou ruskou hlavu na ISS napadnout vystrčit Vande Heie takříkajíc na mráz. Objevily se zprávy, že Rusové budou ISS bojkotovat. Ať si na ni Američané skáčou trampolínou a že by nakonec bylo nejlepší ji stáhnout z oběžné dráhy, ať shoří. Nic takového se nestalo, na trampolíně se neskáče, ISS na oběžné dráze zůstává a dva Rusové a jeden Američan se vrátili. Zprávy se dokonce zmiňovaly o tom, že zpáteční let se odbyl v pohodě.

Vzpomněl jsem si při té příležitosti na jednu verneovku, která na situaci pasuje až neuvěřitelně. Jmenuje se Dobrodružství tří Rusů a tří Angličanů v jižní Africe. Jules Verne zde popisuje smíšenou výpravu šesti ruských a anglických astronomů do oblasti Kalahari. Uprostřed geodetických měření je zastihne zpráva o vypuknutí Krymské války. Slyšíte dobře. Před sto sedmdesáti lety, v roce 1853 Rusové zahájili válku s Tureckem a vstoupili do ní mimo jiné i Angličané. Šlo v ní o Krym, cílem ruské ofenzívy bylo Moldavsko a vysněný další cíl úžiny Dardanely a Bospor. Byla to krutá válka, trvala tři roky – mimochodem, během ní vznikl Červený kříž. A co ti astronomové, tři Angličané a tři Rusové? Nejdřív je napadlo, že válka je válka a že by se měli tedy do sebe taky pustit. Nakonec si ale řekli, že sice válka je válka, ale věda je věda, a svoje zeměměřičské výzkumy ve shodě dokončili. Asi tak, jako dva ruští a jeden americký kosmonaut ukončili vědeckou misi na ISS.

Poučení z toho neplyne mnoho. Válka je vrcholné stádium nerozumu. Přesto i za války se vyskytují ostrůvky pozitivní deviace, jak to za svých lepších časů definoval Miloš Zeman. Oblasti vstřícnosti a porozumění, založené na vyšším zájmu, než je nenávist. Tak třeba i tomu Čajkovskému nakonec odpustí spoluvinu na krymské válce obnovené po sto sedmdesáti letech.