Příchozí – poznámky k filmu

Film Denise Villeneuve Příchozí z roku 2016 vychází z povídky Ted Chianga Příběh tvého života. Psal jsem o ní zde v souvislosti s Chiangovou sbírkou Příběhy vašeho života. Povídka je mistrovská. V podstatě ne-dějová, je to popis procesu pochopení jazyka ET civilizace, která vnímá čas holisticky, tedy vidí současnost, minulost i budoucnost. V povídce sledujeme proces poznání vědkyně Louise Banks , je to proloženo jakýmisi průhledy do jejího života, konkrétně soužití s dcerou, od narození pop předčasné úmrtí oné dcery.

Jak z toho udělat dvou-plus hodinový film, to je věru oříšek a ten je rozlousknut skvěle. Je to ukázka autorské scenáristické bravury. Vyprávění je vždy sled odpovědí na otázky Proč a Co z toho, přičemž odpovědi obnovují ony otázky.

Původní povídka v podstatě jen odhaluje princip odlišného vnímání času, kdy není přítomnost oproti minulosti a budoucnosti, nýbrž všechno jaksi dohromady. Je to konstatováno přesvědčivě a věříme tomu. Ale jak to vyjádřit ve filmové řeči?

Film vyžaduje konflikt, a americký film má na závěr povinnou scénu, kdy hrdina visí za ruku nad propastí/z okna/z mostu/z helikoptéry. Tato trapnost zde naštěstí není, nicméně konflikt muší bejt, jinak by 16tiletí do kina nešli.

Ten je vybudován na faktu, že ET se zjeví/komunikují na 12 místech na zemi. Je logické, že dojde k neshodě mezi státy a hrozí válka. A na tom je založeno řešení, nechci zkazit diváckou radost prozrazením, že vrah je zahradník. Ale to vysvětlení, proč vlastně ET přiletěli, co chtěli, co se stalo s Louisou, proč po celou dobu filmu přicmrdoval fyzik Ian Donnelly, to je soustředěno až do samotného závěru filmu. Geniálně prostý je i fór, proč jsou nakonec i zavilí Číňané přivedeni k rozumu (neprozradím).

Nejsem recenzent, nehodnotím. Ale jako divák konstatuji, že konečně je tu zase film založený na myšlence a ne na počítačově generovaných efektech (třebaže si jich zde užijeme habaděj). Závěrem ještě drobnost: autor povídky se jmenuje Chiang. Ve filmu je postava čínského generála, který málem vyvolá válku, ale jen málem… a jmenuje se Shang. Zvláštní shoda či přinejmenším podobnost…